SOA: Koncept ,,srpskog sveta“ posebno usmjeren prema Crnoj Gori

Srbija i dalje promoviše koncept „srpskog sveta“ kojem je cilj širenje srbijanskog političkog, privrednog, kulturno-vjerskog i drugog uticaja u drugim državama okruženja gdje živi veći broj srpskog stanovništva. Ovaj koncept je posebno usmjeren prema Crnoj Gori, BiH, Kosovu i Sjevernoj Makedoniji. To je navedeno u najnovijem izvještaju državne Sigurnosno – obavještajne agencije Hrvatske za prethodnu godinu.
U najnovijem izvještaju SOA Hrvatske, koja se bavi bezbjednosnim izazovima, navodi se i da je crnogorsko društvo i u 2022. godini obilježila duboka podjela na dvije struje: patriotsku prozapadnu i na prosrpsku (i prorusku) struju.
– Ova društvena podjela odražavala se i na nestabilne političke prilike, što je rezultiralo i padom zadnje vlade. Odnos Crne Gore i Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori jedno je od ključnih društvenih, ali i političkih pitanja koje dijeli crnogorsko društvo i dovodi u pitanje crnogorski nacionalni identitet, državni suverenitet i vanjskopolitičko usmjerenje – piše u hrvatskom izvještaju.
RUSKA ,,MEKA MOĆ“
Prema navodima hrvatske agencije za bezbjednost, nakon rata u Ukrajini, na području Zapadnog Balkana otvorio se prostor za uticaj ,,nezapadnih aktera“ koji nastoje iskoristiti nestabilnost i neizgrađene državne i društvene institucije u državama Zapadnog Balkana za jačanje svoje „meke moći“, širenje vlastitih interesa i projekata, a ponegdje na dodatno usporavanje evroatlantske perspektive država Zapadnog Balkana.
– Rusija tako na Zapadnom Balkanu svoj utjecaj nastoji projicirati prvenstveno preko Srbije i Republike Srpske u BiH. Rusija na ovom prostoru nastoji utjecati i netradicionalnim alatima. Tako primjerice na području Zapadnog Ba lkana djeluju klubovi ,,Noćnih vukova“ nastalih po uzoru na motorističku skupinu ,,Noćni vukovi“ iz Rusije, bliskoj Kremlju i ruskom predsjedniku Putinu.
,,Noćni vukovi“ iz Rusije su na sankcijskoj listi EU-a od 21. srpnja 2022. i zabranjen im je ulazak u države članice zbog širenja ruske propagande i antiukrajinske kampanje. Pripadnici ,,Noćnih vukova“ često su sudionici prosrpskih i proruskih prosvjeda u Srbiji, Crnoj Gori i Republici Srpskoj u BiH. Rusija takođe nastoji zadržati i svoj medijsko -propagand ni utjecaj na područ ju Zapadn og Balkana, pri čemu nastoje plasirati svoj narativ i poticati sukobe, posebice u odnosima Srbije i Kosova – piše u dokumentu.
PROTJERIVANJE
Sigurnosno-obavještajna agencija Hrvatske (SOA) saopštila je i da je osamnaest ruskih diplomata i šest članova administrativno-tehničkog rukovodstva ruske ambasade u Zagrebu u aprilu 2022. protjerano iz Hrvatske jer se veći dio njih bavio ilegalnim obavještajnim radom. Ovo je prva službena informacija o razlozima protjerivanja ruskih diplomata iz Hrvatske.
U najnovijem izvještaju SOA-e za prošlu godinu u rubrici ,,Strano obavještajno i informacijsko djelovanje“ navodi se kako je strano obavještajno djelovanje usmjereno prema prikupljanju podataka o sigurnosnim, političkim i privrednim procesima u Hrvatskoj, posebno onima koji su vezani uz međusobna otvorena pitanja i hrvatsku politiku prema državama Zapadnog Balkana.
U izvještaju se ruske obavještajne službe optužuje da stoje iza većine otkrivenih državno sponzorisanih hakerskih napada na hrvatske institucije tokom prošle godine.
U Jugoistočnoj Evropi prednjače ,,srbijansko-crnogorske“ kriminalne grupe
Hrvatska bezbjednosna agencija zapaža u svom izvještaju da je organizovani kriminal na području država Zapadnog Balkana i dalje snažan i povezan s kriminalnim skupinama u ostatku Evrope, ali i među narko-kartelima Južne Amerike. – Isto tako, njegova isprepletenost s društvenim, gospodarskim, sigurnosno-policijskim i političkim strukturama u pojedinim zapadnobalkanskim državama čine ga iznimno otpornim i prilagodljivim. Međusobni obračuni „srpsko-crnogorskih“ kriminalnih skupina traju godinama i odvijaju se po cijelom svijetu – navodi se u izvještaju.
Na području jugoistoka Evrope i dalje prednjače „srbijansko-crnogorske kriminalne skupine koje se  “ponajviše bave krijumčarenjem i trgovinom narkoticima, ističe se u dokumentu. – Ove skupine (zvane i balkanski narko-kartel) su sve povezanije s južnoameričkim narko-kartelima od kojih nabavljaju kokain i transportiraju ga, uglavnom morskim putem, prema zapadu i jugoistoku Europe gdje imaju svoje ogranke. Karakteriše ih brza prilagodljivost i brutalnost u međusobnim oružanim obračunima koji su se proširili i na područje EU, uključujući i Hrvatsku. Međusobni obračuni „srbijansko-crnogorskih“ organizovanih kriminalnih skupina proteklih su godina rezultirali desetinama ubijenih njihovih pripadnika po cijelom svijetu – navodi se u dokumentu.

Podijeli:

Related posts

Leave a Comment